تکین وب | آموزش برنامه نویسی
تکین وب | آموزش برنامه نویسی

دستورات ساده در php

۱۳ مرداد ۱۳۹۶

همانطور که در پست قبل گفته شد ، آشنایی با زبان برنامه نویسی سی پلاس پلاس می تواند به یادگیری زبانی چون php بسیار کمک کند .  علاوه بر آن آشنایی با تگ های html هم بسیار مهم هستند و یادگیری آن ضروری است . برخی از تگ های html و نحوه ی کاربرد آن را می توانید از  این پست  ملاحظه کنید .

اولین دستوری که در زبانهای مختلف مورد بررسی قرار میگیرد ، دستور چاپ یک عبارت بر روی صفحه ی نمایش است . به همین منظور به دستور echo برای چاپ یک عبارت بر روی صفحه ، در php میپردازیم .

اولین قدم برای کد زدن دانلود و نصب محیط برنامه نویسی می باشد . شما می توانید در ++nodepad این کار را انجام دهید و یا از ابزارهای قدرتمندی مثل IntelliJ Idea یا phpStorm  استفاده کنید . ما در اینجا از IntelliJ Idea استفاده می کنیم که می توانید برای دانلود و نصب آن از لینک زیر استفاده کنید :

دانلود IntelliJ idea

علاوه بر آن به wamp server و یا xampp هم برای نمایش کدهای php نیازمند هستیم . اگر میخواهید از xampp استفاده می کنید ، برای آشنایی بیشتر می توانید به این قسمت مراجعه کرده و آن را نصب و اجرا کنید . اما اگر مایل به نصب wamp هستید ، در ادامه ی این پست با ما همراه باشید . (دقت داشته باشید که نرم افزارهایی مثل skype می تواند در روند اتصال به localhost مشکلاتی را ایجاد کند .)

تنظیمات wamp

بعد از نصب wamp server باید یک آلیاس جدید ایجاد کنید . برای این کار ابتدا wamp را اجرا نمایید . ملاحظه می کنید که بعد از اجرای آن ، یک آیکن سبز رنگ در گوشه ی پایین سمت راست taskbar (نوار وظیفه) ایجاد خواهد شد . با کلیک کردن بر روی آن منویی را ملاحظه خواهید کرد :

 

wampserver_menu

با کلیک کردن بر روی گزینه ی Localhost می توانید به localhost  دسترسی داشته باشید :

localhost

در این صورت برای ایجاد یک آلیاس جدید باید از همان منوی wamp ، گزینه ی Apache را انتخاب کنید و سپس از طریق Alias directions بر روی گزینه ی Add an alias کلیک کنید :

apache-aliases-1

با کلیک بر روی این گزینه به فایل php.exe دسترسی پیدا خواهید کرد . شما باید در این قسمت نام آلیاس و مسیر مورد نظری را انتخاب کنید . به عنوان مثال من در اینجا نام test1 را انتخاب کرده ام :

new_alias

با زدن اینتر باید مسیری را نیز وارد کنید . به عنوان مثال من مسیر f:/develop را تایپ کرده ام :

alias2

دقت کنید که پیغام Alias Created نمایش داده شده است و می توانید با زدن اینتر از آن خارج شوید .

اگر به در نوار آدرس browser خود ، عبارت localhost را تایپ کنید و یا از منویی که در قسمت قبل هنگامی که بر روی  wamp server کلیک کردیم ، اشاره شد ، کلیک کنید ، می توانید در قسمت Your Virtual Host ، آلیاس جدیدی که با نام test1 ایجاد کردیم را ملاحظه کنیم .

بعد از این مرحله به سراغ اولین دستور php برای نوشتن یک عبارت بر روی صفحه می پردازیم . برای این منظور IntelliJ idea را اجرا کنید .

ایجاد اولین پروژه در IntelliJ idea

بعد از اجرای این نرم افزار ، برای ایجاد اولین پروژه ابتدا بر روی گزینه ی Create New Project کلیک کنید :

welcome_screen

سپس از گزینه های انتخابی ، گزینه ی static web و سپس Next را انتخاب کنید  :

new_proj

در این پنجره نام پروژه و مسیر ذخیره ی آن را مشخص و سپس finish را انتخاب کنید :

new_proj2

در این قسمت می خواهیم با ایجاد یک فایل php. به نوشتن یک دستور ساده برای نمایش در browser بپردازیم :

 proj

برای این کار از قسمت File ، گزینه ی New و سپس php file را انتخاب کنید . شما می توانید علاوه بر فایل های php. ، فایل های html ، css و … را نیز ایجاد کنید و در پروژه های خود استفاده نمایید :

proj2

بعد از این کار باید نام مناسبی را برای فایل خود انتخاب نمایید :

proj3

حال محیط برنامه نویسی ما آماده است و ما می توانیم به کد نویسی بپردازیم .

همانطور که گفته شد اولین دستور در هر زبان برنامه نویسی ای ، چاپ یک عبارت بر روی صفحه نمایش است . به همین منظور در php از دستور echo استفاده می شود . برای نوشتن کدهای php باید از تگ خاص خود زبان php که به صورت <?   php?> نوشته می شود ، استفاده کرد . به این نوع تگ ، تگ استاندارد گفته می شود که شما می توانید با استفاده از تنظیماتی در فایل php.ini این نوع تگ را کوتاه تر کنید و به شکل <? ?> دربیاورید . که به این نوع تگ Short Tags گفته میشود . برای این کار در فایل php.ini موجود در منوی wamp server مراجعه کرده و به قسمت PHP مراجعه و سپس بر روی php.ini کلیک کنید . در این فایل با پیدا کردن عبارت short_open_tag ، آن را از حالت off به حالت on تغییر دهید و سپس آن را save کنید  :

php_ini

به یاد داشته باشید قبل از نوشتن کدهای php ، پلاگین آن را باید نصب شود . برای این کار در IntelliJ idea  به قسمت File->settings مراجعه کنید . از قسمت سمت چپ پنجره ی باز شده به Pluagins مراجعه نمایید :

phu

سپس به Install JetBrains Plugins مراجعه کرده و در قسمت سرچ پنجره ای که باز می شود ، php را تایپ کنید :

php

توجه کنید که در این قسمت شما گزینه ی Download را خواهید دید که باید به نت وصل باشیدتا دانلود شود و پس از دانلود شدن IntelliJ IDEA ریستارت می شود و شما می توانید به کدنویسی بپردازید . اما در تصویر بالا به دلیل اینکه قبلا من این کار را کرده ام ، گزینه ی Download وجود ندارد .

باید بدانید زبان برنامه نویسی php ، از نوع dynamic typing می باشد . به این معنا که نوع متغیرها در حین تعریف و برحسب نحوه ی کاربردشان تعریف می شوند . برای چاپ یک عبارت به صورت زیر عمل می کنیم :

<?php
echo "Hello World ";

برای نمایش این عبارت به localhost مراجعه کرده و از قسمت Your Virtual Host بر روی test1 کلیک و یا از طریق خود IntelliJ idea مستقیما  browser خود را انتخاب نموده و عبارت Hello World را بر روی صفحه ملاحظه نمایید .

باید بدانید جز در موارد خاص گذاشتن سینگل کوتیشن یا ‘ ‘ به جای دابل کوتیشن یا ” ” تفاوتی ندارد . با این حساب همین عبارت را در اگر با سینگل کوتیشن هم بنویسید ، درست عمل می کند .

در ضمن اگر اینستاگرامی هستید حتما @Takinweb را فالو کنید…

 

درباره ی عطیه رحمانی

دیدگاه ها

یک دیدگاه ارسال شده !

  1. کمال قره جه لو گفت:

    dfggd

دیدگاه خود را به ما بگویید.

کلیه ی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به سایت تکین وب می باشد و کپی برداری و بازنشر آن بدون ذکر منبع کاری غیر حرفه ای و غیر اخلاقی و قابل پیگرد قانونی خواهد بود.
کانال تلگرام تکین وب