تکین وب | آموزش برنامه نویسی
تکین وب | آموزش برنامه نویسی

API چیست؟

۳۱ شهریور ۱۳۹۴

اگر شما جزو کسانی هستید که هم اکنون وارد جمع برنامه نویسان حرفه ای میشوید و یا در راه رسیدن به این هدف هستید ممکن است واژه API را بار ها شنیده باشید.

در این مقاله شما را با مبحث بسیار مهم API آشنا خواهیم کرد:

 

ممکن است نرم افزار هایی را دیده باشید که با نرم افزار های دیگری در ارتباط هستند. برای مثال اغلب نرم افزار ها با سایت های فیسبوک یا جیمیل و یا حتی آمازون در ارتباط هستند. در واقع این ارتباط ها با رابط کاربردی برنامه نویسی یا همان API اتفاق می افتد.

API را می توان به قراردادی تشبیه کرد که دو نرم افزار را قادر می سازد بر اساس آن با هم ارتباط برقرار کرده و اطلاعات رد و بدل کنند.

به صورت ساده و قابل فهم، API ها مثل function هایی هستند که در یک سرور (یا سیستم عامل) وجود دارد و یک برنامه نویس در برنامه خود می‌تواند آنها را فراخوانی و استفاده کند بدون اینکه به سورس و نحوه عملکرد آن دسترسی داشته باشد.

به عنوان مثال ویندوز یک سیستم عامل کدبسته (غیر اپن سورس) است اما مایکروسافت برای ویندوز، APIهایی قرار داده است که با استفاده از آنها، برنامه‌نویسان می‌توانند از قابلیت‌ها و سرویس‌های سیستم‌عامل ویندوز در توسعه و نوشتن برنامه‌های کاربردی خود استفاده کنند.

با این حساب API ها کمک شایانی به پیشرفت و بقای نرم افزار های ما میکنند و اگر نرم افزار تولیدی ما API اختصاصی داشته باشد مسلما میتواند باعث بقا و رونق گرفتن کسب و کار ما در عرصه ی نرم افزاری باشد.

API های تحت وب نیز وجود دارند که به مراتب گسترده‌تر، پرکاربردتر و از همه مهم‌تر، مستقل از سیستم‌عامل هستند.

SOAP و REST دو گروه معروف از API های تحت وب هستند که دومی ساده‌تر و استفاده از آن آسان‌تر است.

سایت‌های پربازدید و شبکه‌های اجتماعی معمولا API دارند که موجب می‌شود برنامه (اپلیکیشن)های زیادی برای تعامل با آنها (نمایش/جستجو/نوشتن) در سیستم‌عامل‌های مختلف ایجاد شود و معمولا تعداد بسیار زیادی از کاربران از همین طریق از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

درباره ی کمال قره جه لو

دیدگاه ها

دیدگاه خود را به ما بگویید.

کلیه ی حقوق مادی و معنوی مطالب متعلق به سایت تکین وب می باشد و کپی برداری و بازنشر آن بدون ذکر منبع کاری غیر حرفه ای و غیر اخلاقی و قابل پیگرد قانونی خواهد بود.
کانال تلگرام تکین وب